Rodičovské obavy: Jak vychovat normálního člověka?

Malé miminko

Ani se vám nechce věřit, že těch devět měsíců tak rychle uteklo. Chránili jste miminko svým tělem a teď je tady. Často si kladete otázky jako: Poznám proč pláče? Dokážu mu dát vše, co potřebuje? Co když něco pokazím? Nemějte strach. Matka příroda si to umí zařídit. Zahrne vás mateřskou láskou a bude vám vnitřně napovídat, co máte dělat. I když budete k smrti unavená, dokážete se o svého potomka postarat. Miminko potřebuje něžnou náruč a moře lásky a to mu dokážete poskytnout.

malé_miminko

Nemusí být ve vaší náruči dvacet čtyři hodin denně, postačí ho utěšit vždy, když bude plakat. Nabídnete mu tím pocit bezpečí a jistoty, který je pro jeho vývoj nesmírně důležitý.

Větší batole

Dokud řešíte jen opruzený zadeček, je to pohoda. Až se dítě začne hýbat, lézt a později chodit, přijdou zákazy. Každý den opakujete stokrát „ne“ a „ty ty ty, to nesmíš“. Už si pomalu říkáte, že snad ani jinak, než formou zákazů, s dítětem nekomunikujete. Co když ubližujete jeho sebevědomí? Co když bude v dospělosti vyhledávat kvůli vám dominantního partnera? Nemějte obavy. Děti potřebují hranice, ty jim totiž nabízí pocit jistoty. Zkuste dítěti vysvětlit, proč nesmí danou věc brát, či danou činnost dělat. Stačí vysvětlit jednou, popřípadě jednou zopakovat a potom dodržet důrazné ne. Pokud je dítě ohroženo na životě či zdraví. Přeci nevadí, že vám vyskládá prádlo ze šuplíku nebo si hraje s vařečkou a mísou. A nezapomeňte se domluvit i s druhým rodičem. Ať jste jednotní.

Školka, škola, maturita

Vaše malé miminko vyrostlo a půjde brzy do školky. Jak zvládnout toto nelehké období odloučení? Mluvte s dítětem na rovinu. Vysvětlete mu, proč musí do školky, jaké to tam bude, jděte se tam podívat společně a zkuste vyprávění pohádek se školní tematikou. Pro dítě i pro vás to je velký zlom. Doteď jste byli stále spolu. Chce to čas. Přechod do školy je podobně zlomový. Dítěti nastávají povinnosti. Snažte se dítě motivovat a dostatečně chválit. Možná si lámete hlavu s tím, kdy je vhodný čas, poslat dítě na letní tábor pro nejmenší. Berte v úvahu, jestli dítě chce, jestli tam bude někoho znát a jestli je zvyklé spát mimo domov.

opékání_buřtů

A pak přijde největší zkouška vaší rodičovské trpělivosti. Puberta. Zkuste vsadit na upřímnou a respektující komunikaci a věřím, že toto těžké období přečkáte bez velkých šrámů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup