Solární sprcha se hodí na zahradu k bazénu, i do zahrádkářské kolonie

Osprchovat se na vlastní zahradě zcela zdarma, anebo jen s minimálními náklady, je lákavá představa. A přitom je to docela snadné a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní technické prostředky a složité stroje. Stačí pouze umístit vodu do vhodné nádoby, tmavé barvy, aby mohla pohlcovat sluneční záření. V této chvíli si také uvědomíte, jak úžasný dar je naše Slunce, a že bychom měli být za jeho existenci vděční.

chlapec v bazénu

Zahradní solární sprchy pracují právě na tomto principu, základem je vždy velký zásobník na vodu, zpravidla mezi dvaceti a čtyřiceti litry, doplněný o směšovací vodovodní baterii, sprchovou růžici a někdy o ventil pro oplachování chodidel. Sprchy nevyžadují připojení k elektrické energii, nemají ani žádný vlastní bateriový zdroj, žádná čidla, žádnou citlivou elektroniku, je to čistě mechanická záležitost, a přesto to bohatě k ohřevu vody stačí.

dívka u bazénu

Výhodou solárních sprch je také jejich nízká hmotnost a u některých typů možnost je přenášet a pokládat na různá místa, proto si sprchu můžete užívat na zahradě za domem třeba u bazénu, a máte-li k dispozici i vlastní chalupu, lze ji převážet v autě v podstatě kamkoli. Sprchu ocení i zahrádkáři v zahradních koloniích a svá uplatnění najde i na sportovištích, jako jsou tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal, golfová hřiště a další venkovní sportovní areály, kam je přivedena pitná voda.

Dodržujte hygienická opatření – využívání solárních sprch vyžaduje také jistá pravidla, aby vám výrobek sloužil ku prospěchu, a nebyl spíše na obtíž. Jde tu o to, že se uvnitř zásobníku ohřívá voda, a ta za určitých vhodných podmínek může být kontaminována nebezpečnými mikroorganismy. Proto by se měla sprcha používat denně, resp. nechat ji každý den napustit čistou vodou, a pokud ji musíte na několik dnů odstavit, zásobník vyprázdněte a nechte vyschnout.